خانه » تازه ها » بذرکاری ۲۰ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی ایلام در برنامه جنگلانه

بذرکاری ۲۰ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی ایلام در برنامه جنگلانه

مدیرکل منابع طبیعی ایلام گفت: هم‌زمان با سراسر کشور و به همت سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست، ۲۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی کوه «شلم» واقع در بوستان جنگلی چغاسبز شهر ایلام در قالب این طرح بذرکاری شد.

%d8%ac%d9%86%da%af%d9%84%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86

دکتر «رضا احمدی» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در این طرح، بذر گونه‌های بومی و سازگار با منطقه شامل بادام، بلوط، ارژن و بنه با نظارت کارشناسان اداره کل منابع طبیعی در زمین کاشته شد.

وی علت انتخاب دامنه کوه شلم برای کاشت نهال را وقوع آتش سوزی گسترده سال گذشته در این منطقه و از بین رفتن تعدادی از درختان این منطقه اعلام کرد و افزود: با بذر کاری در این نقطه می‌توان به احیای بافت‌های جنگلی حادثه دیده کوه شلم کمک کرد.

احمدی هدف از اجرای طرح ملی جنگلانه را تقویت جنگل‌ها و توسعه فضای سبز طبیعی دانست و تأکید کرد: این طرح عاملی موثر برای احیای مناطق جنگلی است که به علل گوناگونی چون آتش سوزی، خشکسالی، آفت و بیماری دچار آسیب شده‌اند.

وی در خصوص این طرح هم یادآور شد: طرح ملی جنگلانه نخستین بار به همت انجمن‌های مردم نهاد استان ایلام اجرا شد که با اجرای موفق آن در استان، به تدریج به عنوان یک طرح ملی مطرح و ایلام در این زمینه استان برتر و پیشرو کشور اعلام شد.

مدیرکل منابع طبیعی ایلام اضافه کرد: نقطه قوت و مثبت این طرح مردمی و خودجوش بودن آن است که در قالب یک پروژه غیردولتی در زمره موفق ترین طرح‌های جنگل داری و احیای جنگل قرار گرفته و منابع طبیعی در این طرح به عنوان مهمان و کارشناس ناظر همکاری دارد.

طرح ملی جنگلانه در چهارمین سال اجرای خود روز جمعه با همکاری تعدادی از اعضای تشکل‌های غیردولتی زیست محیطی، عموم مردم طبیعت دوست و مسئولان و کارشناسان اداره کل منابع طبیعی استان در منطقه جنگلی چقاسبز اجرا شد.  این طرح در آذرماه هر سال به صورت سراسری در کشور اجرا می‌شود، این طرح از ابتدای شروع تاکنون در مناطقی از مهران، صالح‌آباد و ایلام اجرا شده است.