خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » با ۲۰۰ میلیارد دلار هم دریاچه ارومیه برنمی‌ گردد

با ۲۰۰ میلیارد دلار هم دریاچه ارومیه برنمی‌ گردد

دریاچه ارومیه، محیط زیست، کم آبی، سایت شهروان، شهروان، زیست بوم

رییس اتاق بازرگانی ایران به تشریح برخی مشکلات و چالش های محیط زیستی در ایران پرداخت و عنوان کرد که اکنون اگر ۲۰۰ میلیارد دلار برای دریاچه ارومیه هزینه شود، نمی توان این دریاچه را به شرایط قبلی آن بازگرداند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محسن جلال‌پور در جلسه مشترک با رییس سازمان حفاظت محیط زیست که امروز – ۱۷ اسفند – در اتاق بازرگانی در حال برگزاری است، خطاب به رییس سازمان محیط زیست گفت: ما به عنوان بخش خصوصی می‌دانیم که مجموعه شما با چه گرفتاری ها و مشکلاتی در این دوره و همین طور در دوره قبلی مسئولیت تان روبرو بوده است.

وی افزود: همراهی و همدلی لازم برای حل مسائل در مجموعه شما در کشور وجود ندارد. ما به عنوان متولیان امروز اتاق بازرگانی متوجه عمق مسئله و مشکل محیط زیست و آنچه تهدید جدی برای ایران فرداست، هستیم.

جلال‌پور با بیان اینکه بخش خصوصی تاکید جدی بر حل مسائل محیط زیستی دارد، گفت: وقتی بخش خصوصی جرات می کند و مطلب مهم ملی را به عرصه می آورد اما رسانه ها همکاری و توجه لازم را نمی کنند و دیگران به ترویج آن نمی پردازند که جای تاسف دارد.

رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: در منطقه دچار گرفتاری جدی ریزگردها هستیم. در ۲۵ سال آینده اصلی ترین عامل افت زندگی در ایران و عراق موضوع ریزگردها خواهد بود و اینکه رسانه در این زمینه پیگیری و مطالبه نمی کنند، جای تاسف دارد.

جلال پور ادامه داد: یکی از اصلی ترین وظایف اتاق بازرگانی، ایجاد فضای مناسب کسب و کار است. ایجاد این فضا فقط به قوانین و مقررات مربوط نمی شود. اولین نیاز محیط کسب و کار مسائل زیست محیطی،آب و خاک است که در سالیان گذشته مشکلات جدی ایجاد شده است.

وی با اشاره به مشلات دریاچه ارومیه گفت: در دریاچه ارومیه تحقیقات اتاق نشان می دهد که حداکثر بهره وری از آن دو میلیارد دلار بوده است اما اکنون اگر ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه کنیم هم نمی توانیم دریاچه ارومیه را به شکل قبلی آن برگردایم.

رییس اتاق بازرگانی ایران همچنین تصریح کرد که اتاق بازرگانی برای حل مشکلات محیط زیست آمادگی لازم را دارد.

کلید واژه ها: محیط زیست، دریاچه ارومیه، سازمان حفاظت محیط زیست، محسن جلال‌ پور، اتاق بازرگانی، حل مشکلات محیط زیست، زیست بوم