خانه » تازه ها » بازگشت ۴۳۸هکتار از زمین های ملی گلستان به منابع طبیعی

بازگشت ۴۳۸هکتار از زمین های ملی گلستان به منابع طبیعی

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: در نیمه نخست امسال با احکام قضایی ۴۳۸هکتار از زمین های ملی استان از دست متصرفان خلع ید و به منابع طبیعی بازگردانده شد.

%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%84%db%8c-%da%af%d9%84%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa

به گزارش ایرنا از دادگستری استان، هادی هاشمیان اضافه کرد که ۴۱۷ هکتار از این اراضی، مرتع و ۲۱ هکتار جنگلی است.
رئیس شورای حفظ بیت المال گلستان افزود که فعالیت دستگاه های اجرایی استان در این حوزه به صورت مستمر رصد می شود و از آنان خواسته ایم با نظارت بیشتر در حوزه کاری تخلف و دست اندازی ها به اراضی ملی و منابع طبیعی را به مجموعه قضایی اعلام کنند.
هاشمیان تصریح کرد: دادستان های استان نیز موظف شده اند که در بعضی از جرائم مانند دست اندازی به اراضی ملی و منابع طبیعی، منتظر شکایت نمانند و خود وارد عمل شوند.
رئیس کل دادگستری گلستان گفت: در پی اقدامات قانونی و قاطع دستگاه قضایی در مبارزه با زمین خواری و ساخت و سازهای غیرمجاز، مردم استان نیز به این مقوله حساس شده اند، به گونه ای که بسیاری از خلع یدها نتیجه اطلاع رسانی مردمی است.
استان گلستان دارای ۴۵۲ هزار هکتار اراضی جنگلی و ۸۶۲ هزار هکتار مرتع است.
به گزارش ایرنا در بحث زمین خواری و تصرف سواحل در گلستان شهرستان های مختلف از جمله گرگان، کلاله، بندرگز، گمیشان و علی آباد از نقاط آسیب پذیر هستند، دورافتادگی از مرکز استان، بالا بودن قیمت زمین، موقعیت اراضی، ساحلی بودن و آب و هوای مناسب از دلایل تصرف غیر قانونی اراضی در استان است.
استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران دارای ۱۴ شهرستان است و درهمسایگی کشور ترکمنستان ، دریای خزر و استانهای مازندران ، سمنان وخراسان شمالی قرار دارد.