خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » ایران از همه همسایگان دعوت می‌کند تا در یک برنامه هموند برای بهبود محیط زیست اقدام کنند

ایران از همه همسایگان دعوت می‌کند تا در یک برنامه هموند برای بهبود محیط زیست اقدام کنند

وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران از همه همسایگان دعوت می‌کند تا در یک برنامه مشترک برای بهبود وضعیت زیست محیطی اقدام کنند.

ایران برای بهبود وضعیت محیط زیست منطقه از همسایگان خود دعوت به همکاری می‌کند

وزیر امور خارجه گفت: ما در حوزه محیط زیست فهمیده‌ایم که در یک کشتی نشسته‌ایم و اگر این کشتی نابود شود همه ما نابود خواهیم شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در مراسم افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست گفت:‌ خانم ابتکار در زمینه محیط زیست ابتکارات خوبی داشته است. او توانست شانزدهمین جشنواره محیط زیست را برگزار کند در عین حال که اولین دوره این جشنواره نیز که در دوران آقای خاتمی برگزار شد توسط او برگزار شده بود.

وزیر امور خارجه با اشاره به شرایط زیست محیطی جهان خاطرنشان کرد: ما در شرایط بین المللی هستیم که همه برای برون رفت از وضعیت کنونی احتیاج به تعامل داریم زیرا این موضوع به همه بشریت مربوط است. همانطور که مسئولان سازمان ملل  نیز ‌گفتند در هیچ حوزه‌ای مانند محیط زیست شاهد درک مشترک نیستیم. ما فهمیده‌ایم که در زمینه محیط زیست همگان سوار بر یک کشتی هستیم و اگر کشتی نابود شود همه ما نابود خواهیم شد. امیدواریم در باقی مسائل مانند تروریسم هم این نوع همکاری‌ها وجود داشته باشد.

وزیر امور خارجه با اشاره به وضعیت زیست محیطی منطقه گفت:‌ ما در منطقه‌ای هستیم که متاسفانه به دلیل سیاست‌های غلطی که از سوی برخی مانند صدام حسین و داعشی‌ها انجام شد، دچار چالش‌های جدی مانند کم آبی و خشکسالی شدیم. جمهوری اسلامی ایران از همه همسایگان دعوت می‌کند تا در یک برنامه مشترک برای بهبود وضعیت زیست محیطی طرحی را شروع کنند. ما معتقدیم که این موضوع یک اقدام ضروری سیاسی و امنیتی است و امیدواریم تا رهبران کشورهای منطقه از این آزمون سربلند بیرون بیایند.