خانه » تازه ها » ایجاد ۶۰ کیلومتر کمربند حفاظتی اراضی ملی در البرز

ایجاد ۶۰ کیلومتر کمربند حفاظتی اراضی ملی در البرز

فرماینده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت: در حدود ۱۵۰۰ پرونده منابع طبیعی در مراجع قضائی استان در جریان است.

به گزارش ایلنا در البرز، اردشیر جابری عصر دوشنبه در شورای حفظ حقوق بیت المال در مرکز آموزشی جوانشیر سازمان جنگل ها و مراتع کشور در کرج گفت: از ابتدای سال جاری  ۸۹ فقره پرونده تخریب و تصرف در مراجع قضایی برای ۵۸ هکتار از عرصه ها تشکیل شده است.

وی در ادامه با بیان این که از ابتدای سال جاری تا به اکنون ۳۱۸ هکتار از اراضی و عرصه های ملی  استان رفع تصرف شده است با اشاره به تخلفات چرای غیرمجاز دام در مراتع البرز افزود: از ابتدای سال جاری برای ۲۸ هزار و ۶۵۱ واحد دامی ۶۱ فقره پرونده تشکیل شده است.

وی در ادامه با بیان این که در سال جاری ۱۶ فقره حریق در ۴۷ هکتار رخ داده است از کاهش حریق های مراتع استان خبر داد.

جابری در ادامه با بیان این که در سال جاری ۳۰۵ پرونده حکم بر له منابع طبیعی و حکم ۹۷ پرونده  نیز بر علیه اداره کل منابع طبیعی البرز صادر شده است گفت: در اجرای تبصره یک جلوگیری از اجرای جرایم مشهود بین سال های ۹۰ تا ۹۳ در کل، ۹۰ هکتار تصرف مشهود در استان انجام شده که در سال ۹۴ از کل ۷۵ فقره رفع تصرف در البرز فقط ۱۴ هکتار رفع تصرف در حوزه منابع طبیعی بوده که کاهش چشمگیری را نسبت به سال های قبل از آن شاهد هستیم.

وی همچنین در پایان، با اشاره به ایجاد حدود ۶۰ کیلومتر کمربند حفاظتی تفکیک اراضی ملی از مستثنیات در این استان افزود: در حال حاضر ۸۴ درصد اراضی ملی البرز دارای سند مالکیت دولتی هستند و سند ۱۶ درصد مابقی نیز در دست تهیه است.

کلید واژه ها: اردشیر جابری، منابع طبیعی و آبخیزداری، منابع طبیعی، سازمان جنگل ها و مراتع، کمربند حفاظتی، البرز، اراضی ملی