خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » از صدای پای آب تا رفتگران طبیعت ایران

از صدای پای آب تا رفتگران طبیعت ایران

رفتگران طبیعت، صدای پای آب، محیط زیست، زیست بوم، شهروان، سایت شهرواننمایشگاه محیط زیست رویدادی درعرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات مرتبط با محیط زیست کشور است که همه ساله با حضور دست اندرکاران، شرکت های داخلی وخارجی فعال دراین حوزه، سمن ها و تشکل های مردمی محیط زیست در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، امسال پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با شعار «اقتصاد سبز دوران پساتحریم » از دهم تا سیزدهم اسفند ماه برگزار و مانند سال های گذشته تشکل های مردمی همپای سایر دوستداران محیط زیست در این نمایشگاه شرکت کرده اند.
۱۰۰ تشکل مردمی از ۳۱ استان کشور در سالن ۲۵ نمایشگاه بین المللی تهران برای ارائه و معرفی فعالیت های دوستداران محیط زیستی گرد هم آمده اند که یکی ازآنها پویش صدای پای آب تا رفتگران طبیعت ایران است.
آرش جمشیدی نژاد مدیر روابط عمومی گروه رفتگران طبیعت در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: گروه رفتگران طبیعت از ۲۸ خرداد ۹۱ با هدف فرهنگ سازی پاکسازی محیط زیست تاسیس شده و تا کنون هزار و ۶۰۵ برنامه در ۳۱ استان کشور اجرا کرده است و جمعه هفته جاری در تهران صد و هشتادمین برنامه رفتگران طبیعت برگزار می شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته از رییس جمهور دومین جایزه ملی محیط زیست را دریافت کرده ایم، ادامه داد:اکثر مناطق گردشگری تهران از جمله دربند، درکه، دارآباد، پارکشهر و پاک لاله را با مشارکت مردم پاکسازی کرده ایم.
وی افزود:پنج هزار نفر عضو فعال گروه رفتگران ایران هستند و حدود ۱۰۰هزار نفر به طور مقطعی نیز در فعالیت های این گروه حاضر می شوند.
همچنین سیاوش وفا از دوستداران محیط زیست در خصوص پویش صدای پای آب گفت: این پویش با هدف صرفه جویی و حمایت از منابع آب کشور در سال جاری فعال شده است.
وی بیان کرد: این پویش با اخذ مجوز از فدراسیون اتومبیل رانی و موتورسواری ایران و حمایت سازمان آب و فاضلاب روستایی استان گلستان و حمایت وزارت ورزش و جوانان تشکیل شده ومن با استفاده از وسیله نقلیه خود به شهرهای ایران سفر کرده و مردم را در زمینه حمایت از منابع آب تشویق می کنم.
وی گفت: اولین تور ایرانگردی صدای پای آب از استان گلستان در شهریورماه سال جاری آغاز شد و تا کنون به شهرهای همدان، کرمانشاه، عباس آباد بهشهر و اشتهارد استان البرز سفر کرده ام.
وفا یادآور شد: در نظر دارم طی ۱۳ ماه به تمام شهرهای ایران سفر کرده و پویش صدای پای آب را در سراسر ایران فعال کنم.
وی گفت: در این پویش با توزیع بروشورهایی و ارائه روش های مربوط به صرفه جویی در مصرف آب مردم را به حمایت از آب و منابع آبی ترغیب می کنم.
پویش مجازی حمایت از سمندر لرستانی نیز از دیگر کمپین هایی است که در غرفه تشکل های مردمی محیط زیست حضور فعال یافته است.
ستاره گیریایی مجری طرح حفاظت از این دو زیست در حال انقراض گفت: این کمپین برای حمایت و حفاظت از گونه نادری که فقط در ایران یافت می شود و با موافقت رییس سازمان محیط زیست راه اندازی شده است.
وی گفت: سمندر لرستان نخستین بار ۷۸ سال پیش در شمال منطقه شهباران لرستان دیده شد زیستگاه این موجود زیبا در تمامی حیات وحش دنیا فقط در ایران و تنها در مناطقی از استان های خوزستان و لرستان است.
وی یادآور شد: متاسفانه چند سالی است که این دو زیست به دلیل زیبایی منحصر به فرد و حرف اول اسم آن به سفره هفت سین ایرانیان اضافه شده که همین اتفاق ناگوار به روند انقراض این گونه جانوری سرعت بخشیده است.
وی گفت: از دوستداران محیط زیست با راه اندازی این پویش مجازی می خواهیم که با توجه به رسیدن عید نوروز از خرید سمندر لرستانی خودداری کنند تا این جانور به طبیعت بازگردانده و همچون یوز ایرانی در طبیعت ماندگار شود.
همچنین در این نمایشگاه تشکل های مردمی از استان های مختلف کشور با ارائه دستاوردهای خود در زمینه حفظ تالاب ها ، جنگل ها و گونه های حیات وحش و به نمایش گذاشتن صنایع دستی در جهت ترویج مسائل زیست محیطی اقدام کردند.

کلید واژه ها: نمایشگاه بین المللی محیط زیست، اقتصاد سبز، رفتگران طبیعت، آرش جمشیدی، پاکسازی محیط زیست، سیاوش وفا، سازمان آب و فاضلاب، صدای پای آب، منابع آبی، سمندر لرستان، زیست بوم، گونه های جانوری، یوز ایرانی، محیط زیست، تالاب ها، جنگل ها، حیات وحش

جوابی بنویسید