خانه » تازه ها » احیای چهار باغ علی آباد معطل همکاری مالکان

احیای چهار باغ علی آباد معطل همکاری مالکان

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌شمالی گفت: احیای چهار باغ علی آباد هنوز معطل همکاری مالکان این اثر تاریخی است.

علی اکبر وحدتی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: مالکان چهار باغ علی آباد همکاری لازم برای احیای این مکان را ندارند.

وی با اشاره به اینکه چهار باغ ایرانی در اقلیمی مانند ایران یعنی در مناطق کویری، خشک و نسبتا خشک شکل می‌گیرد، بیان کرد: می‌توان نمونه‌هایی از این باغ را در مجموعه پاسارگاد، مشاهده کرد که کوروش برای اولین بار با ایجاد یک نظام شبکه آبیاری و درخت کاری و همچنین ساخت کوشک، چهار باغ را ساخت. سپس این الگوی ایرانی به مرزهای خارج از کشور نیز راه یافت و در حال حاضر می‌توان چهار باغ را در کشورهایی همچون تاجیکستان و ازبکستان نیز مشاهده کرد. بیشترین الگوی چهار باغ را می‌توان در دوره تیموری مشاهده کرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: حتی استقبال از این باغ به حدی بود که در نقوش قالی‌ها نیز ورود پیدا کرد و به آن قالی‌ها، قالی‌های چهار باغ می‌گویند و این نشان دهنده میزان مقبولیت از این معماری در میان مردم بوده است.

وی در خصوص اثر چهار باغ علی آباد در بجنورد توضیح داد: این اثر یک نمونه از چهار باغ ایرانی است که در دوره قاجاریه توسط خاندان شادلو به عنوان تفرجگاه ساخته شده و شامل دو محور شمالی-جنوبی و شرقی -غربی است که جوی آبی از آن می‌گذشته و توسط درختان مشجر شده و در میان باغ نیز کوشکی ساخته شده است. در سال‌های گذشته درختان تنومند در حاشیه محور شمالی –جنوبی و شرقی-غربی بریده شده و هنوز تنه‌های آن باقی مانده است.

وحدتی تاکید کرد: این باغ موقعیت خوبی را برای احیاء به دلیل اینکه در حاشیه کمربندی شمالی بجنورد قرار گرفته و از سوی دیگر در نزدیکی مرکز استان قرار دارد، دارا است اما مالکان آن علاقهای برای سرمایه گذاری ندارند و پا پیش نمی‌گذارند. با این وجود در چند سال گذشته آن بخش از باغ(کوشک) که دارای ارزش تاریخی، معماری و هنری دارد طی دو مرحله مورد مرمت قرار گرفته است.

وی افزود: در حال حاضر مرمت کالبدی باغ به پایان رسیده است و ادامه امور نیازمند همکاری مالکان این باغ است اما آن‌ها قیمت بالایی را برای واگذاری این باغ به این اداره کل و یا سایر سرمایه گذاران اعلام می‌کنند.