خانه » تازه ها » احداث سایت بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی در یاسوج

احداث سایت بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی در یاسوج

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: راه‌اندازی سایت بی‌خطرسازی پسماند عفونی فرصتی در سطح استان است.

محیط زیست، شهروان، زباله های بیمارستانی، زباله،

به گزارش ایسنا، «پژمان نیک‌اقبالی» در نشست کارگروه پسماند استان که به‌منظور راه‌اندازی سایت بی‌خطرسازی پسماند عفونی برگزار شد، با اشاره به مشکلات بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج در دفع زباله‌های عفونی افزود: مشکلاتی در زمینه دستگاه زباله‌سوز این بیمارستان وجود داشت، هم‌اکنون با رسیدگی به وضعیت تاکنون به شرایط  نیمه ایده‌آل رسیده است.

وی با اشاره به وضعیت در سطح شهر تصریح کرد: متأسفانه در سطح شهر نتوانسته‌ابم به وضع ایده‌آل برسیم، با این‌که پزشکان حاضر به پرداخت هزینه پسماند عفونی هستند اما برای این زباله‌ها باید متولی خاصی وجود داشته و نمی‌توانیم از پزشکان و آزمایشگاه این انتظار را داشته باشیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: مخترعی که دستگاه بی‌خطرسازی زباله را اختراع کرده، اقداماتی در استان‌هایی از جمله قزوین داشته، از طریق علوم پزشکی برای بهبودی وضعیت استان همکاری داشته است.

نیک‌اقبالی با اشاره به محل دفع زباله‌ها، تصریح کرد: در محلی نزدیک به مکان دفع شهرداری مشخص، و به مخترع اختصاص دهیم این انتخابی بین بد و بدتر است.

وی با اشاره به این‌که در شهرستان دنا زمینی برای دفع زباله‌های عفونی در نظر گیرد، ادامه داد: قطع چند قطعه درخت قطع به صرفه است تا زبالههای عفونی در سطح شهر پراکنده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی فرش قرمز برای سرمایه‌گذاران پهن می‌کنیم، راه‌اندازی سایت بی‌خطرسازی پسماند عفونی سرمایه‌گذاری نیست، بلکه فرصتی در سطح استان تا کارگری در برخورد با پسماندهای عفونی دچار مشکل نشود، ما پاسخگو هستیم.

نیک‌اقبالی افزود: سرمایه‌گذار برای احداث سایت بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی اعلام آمادگی کرده و دستگاه‌های استان باید برای واگذاری زمین برای احداث این سایت همکاری لازم را داشته باشند.

وی افزود: مکان احداث این سایت باید در دورترین نقطه شهرک صنعتی با کمترین آسیب به محیط‌زیست و عرصه‌های طبیعی باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: زمین به متراژ ۱۰۰۰متر مربع به‌صورت موقت برای ساماندهی پسماند عفونی در نظر گرفته شده، نظام پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی به‌عنوان متولیان تولید پسماند عفونی محل دائمی برای دفع  پسماند عفونی در نظر بگیرند.

هم‌چنین «سیداسدالله هاشمی»، مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: بهترین مکان برای احداث سایت بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی، شهرک صنعتی فرودگاه است که در صورت همکاری شهرک صنعتی، این سایت در این مکان احداث می‌شود.

وی با بیان این‌که برای احداث سایت بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی چهار مکان در شهرستان بویراحمد مناسب است، افزود: دو نقطه در شهرک صنعتی فرودگاه، بیمارستان امام سجاد(ع) و شهرک صنعتی سرآبتاوه مکان‌های مناسب برای احداث این سایت هستند.

هاشمی افزود: ایجاد این سایت در راستای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی انجام می‌شود و یک ضرورت اساسی برای استان است.

مدیرکل محیط‌زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: زباله‌های عفونی خطرات بسیاری برای انسان‌ها و محیط‌زیست ایجاد می‌کنند.

وی یادآور شد: در راستای کاهش آلودگی‌های این زباله ها احداث این سایت در کمترین زمان ممکن انجام شود.