خانه » تازه ها » اجرای طرح بین المللی بیابان زدایی در شهرستان ریگان تمدید شد

اجرای طرح بین المللی بیابان زدایی در شهرستان ریگان تمدید شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت: با بازدید کارشناسان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از طرح بین المللی بیابان زدایی در شهرستان ریگان این پروژه به مدت ۲ سال دیگر تمدید و برای سایر روستاهای کشور الگوبرداری شد.

مهدی رجبی زاده روز دوشنبه در حاشیه بازدید کارشناسان فائو از شهرستان ریگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پروژه به مدت پنج سال در ۹۸ روستا این شهرستان به منظور بیابان زدایی و توانمند سازی جوامع محلی در حال اجراست.
وی اظهار کرد: در زمینه بیابان زدایی بیش از ۲ هزار هکتار نهال کاری در شهرستان ریگان اجرایی شده است. کارشناس ارشد فنی پروژه های فائو (بخش منابع و سیاستگذاری جنگلداری در دفتر مرکزی فائو) نیز به خبرنگار ایرنا گفت: طی بازدیدی که از منطقه صورت گرفت پیشرفت های قابل ملاحظه ای از این طرح به چشم می خورد.
خانم نورا براهمونی افزود: جوامع محلی در زمینه احیای اراضی تخریبی همکاری خوبی داشته و نقش پررنگی را ایفا کرده اند. وی گفت: اهالی این روستاها اشتغال های خرد را در روستاها انجام داده و به مرحله خوداتکایی رسیده اند.
کارشناس ارشد فائو بیان کرد: کارشناسان و مسئولان در کنار یکدیگر به اهداف خوبی رسیده اند که ما به دنبال تمدید این پروژه در شهرستان ریگان هستیم.
وی افزود: باید تلاش شود دستاوردهای این پروژه در دیگر روستاهای کشور ایران اجرایی و الگوبرداری شود. وی اظهار کرد: اقلامی را که در این جوامع محلی توسط مردم تولید می شود خریداری و آنها را به بازارهای جهانی عرضه می کنیم.
این بازدید با استقبال خوب مردم شهرستان ریگان همراه بود.
پروژه بین المللی آر. اف. ال. دی. ال از سال ۹۰ در ایران و در شهرستان ریگان اجرایی شد که مساحتی بالغ بر ۲۹۸ هزار و ۵۰۰ هکتار و جمعیتی بیش از ۶ هزار و ۷۷۸ خانوار را زیر پوشش قرار داده است.
شهرستان ریگان در شرق استان کرمان یکی از کانون های بحرانی فرسایش بادی در کشور است و مردم آن در اغلب روزهای سال با توفان شن و ورود ریزگردها روبرو هستند. مرکز این شهرستان تا کرمان ۲۸۵ کیلومتر فاصله دارد.