خانه » تازه ها » ابتکار خواستار ورود جدی قوه قضائیه به ماجرای سرخه حصار شد

ابتکار خواستار ورود جدی قوه قضائیه به ماجرای سرخه حصار شد

پارک ملي سرخه خصار، محيط زيست، زيست بوم، سايت شهروان، شهروانرئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به دستور اکید مقام معظم رهبری برای مقابله با زمین خواری و رفع تصرفات از جمله در منطقه سرخه حصار، گفت: آگاهسازی و اطلاع رسانی به ساکنان مناطق تصرف شده مبنی بر اینکه تنها راه حل موجود، دریافت عوض زمین یا خانه است، اقدامی الزامی است.

به گزارش سرویس محیط زیست ایسنا، پیرو تاکیدات رهبر انقلاب مبنی بر آزادسازی زمین های شمال و شرق تهران از طریق پرداخت عوض زمین یا خانه به دارندگان اسناد قانونی محدوده های درگیر به منظور تبدیل این حریم ها به فضای آزاد و سبز و طبیعی، جلسه بررسی رفع تصرفات در پارک ملی سرخه حصار قدیمی ترین پارک ملی جهان با نگاه ویژه به رفع تصرفات ناشی از شهرک سازی زیتون در این منطقه با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگان دستگاه های مرتبط از جمله وزارت راه و شهرسازی، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد.

معاون رئیس جمهور در این جلسه ضمن ابراز تاسف از ساخت و سازهای صورت گرفته در این منطقه، گفت: تصاویر ماهواره ای به خوبی نشان می دهد که با پیگیری های متعدد و به رغم فشار بسیار زیادی که بر سازمان حفاظت محیط زیست وجود داشت، تا سال ۱۳۸۴ هیچ گونه ساخت و ساز و سکونت دائمی در این منطقه شکل نگرفته بوده و تمامی ساخت و سازها و سکونت ها مربوط به دوره ۸۴ تا ۹۲ است.

وی افزود: آگاه سازی و اطلاع رسانی به ساکنان مناطق تصرف شده مبنی بر اینکه تنها راه حل موجود، دریافت عوض زمین یا خانه است، اقدامی الزامی است.

ابتکار یکی از اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در آن زمان را استفاده از قانون ماده ۹ (تملک اراضی) برای رد تصاحب این اراضی دانست و افزود: به رغم آگهی رسمی سازمان در روزنامه رسمی کشور و تاکید بر عدم مجوز ساخت و ساز و لزوم دریافت معوض، دادگاه با صدور رای باطل برای درخواست سازمان، کار را با دشواری های مواجه ساخت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خواستار ورود جدی قوه قضائیه به این موضوع به منظور اجرایی شدن بیانات رهبر انقلاب شد و تاکید کرد: دولت عزم جدی برای آزادسازی اراضی ملی از تصرفات دارد.

فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با مرور سابقه ایجاد این تصرفات، همچنین اقدامات انجام شده تا سال ۱۳۸۴ جهت رفع این تصرفات، گفت: متاسفانه این تصرفات به پشتوانه موارد متعدد تخلفات قانونی شکل گرفته است.

وی با یادآوری این موضوع که تعداد اولیه اعضای تعاونی حدود ۷۵۰ نفر بود، اظهار کرد: متاسفانه اقدام خلاف قانون یکی از اعضای این تعاونی منجر به شکل گیری تخلفی وسیع و افزایش تعداد اعضاء به ۳ هزار نفر، کار را برای مذاکره بسیار سخت کرد.

تهدید محیط زیست منطقه سرخه حصار بر اثر عدم اجرای مسئولیت متولیان محیط زیست طی سال ها ۸۴ – ۹۲

بنابراین گزارش، محمدهادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و کرمی معاون این اداره نیز گزارشی مبسوط از روند اقدامات انجام شده طی دو سال اخیر برای جلوگیری از ادامه روند ساخت و سازی که طی هشت سال دولت گذشته شکل گرفت بود، ارائه دادند.

حیدرزاده ضمن اشاره به ایست بازرسی ابتدای ورودی این پارک، گفت: با هر گونه جابه جایی و حمل و نقل مصالح به منظور توقف روند ساخت و ساز در این منطقه، کاملا برخورد می شود.

وی نامه نگاری به ارگان های اجرایی مرتبط پیرو دستور اکید رهبر انقلاب و درخواست عدم ارائه خدمات انشعابات را از دیگر اقدامات در این زمینه اعلام کرد و افزود: خوشبختانه در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از اعضای تعاونی های متخلف برای دریافت زمین یا مسکن معوض اعلام امادگی کرده اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن یادآوری آخرین مصوبه دولت یازدهم در این زمینه، وزارت راه و شهرسازی را متولی و مسئول اصلی برای دادن زمین یا ملک معوض به اعضاء این تعاونی ها دانست و خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه همکاری لازم را با ارگان های ذیربط خواهد داشت.

حیدرزاده پردیس را یکی از مناطق پیشنهادی برای پرداخت زمین یا مسکن معوض معرفی کرد و گفت: لازم است قبل از پرداخت معوض ها، تخلفات متعدد شکل گرفته در این تعاونی ها به ویژه تعاونی زیتون مورد بررسی قرار گیرد که به طور مثال می توان به صدور ۳۶۰۰ سند مسکونی برای این منطقه اشاره کرد.

وی اشاره ای هم به همکاری مثبت اداره کل حریم شهرداری تهران و نیروی انتظامی در این زمینه داشت و افزود: متاسفانه تعدد و تنوع ذینفعان در این پروژه به چالش بزرگ تبدیل شده است.

حیدرزاده از عدم نظارت و جدیت سازمان حفاظت محیط زیست طی دوره ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ نیز گلایه کرد و گفت: عدم ارجای مسئولیت های قانونی توسط مسئولان وقت منجر به ایجاد مراکز خرید در این منطقه حساس طبیعی شده است به گونه ای که در حال حاضر جمعیت وحوش منطقه نیز با تهدیدهای متعددی از جمله شکار روبه رو هستند.

تصرف ۱۰۰۰ هکتار از اراضی شمال و شرق تهران توسط ۳۳ تعاونی متخلف

در ادامه این جلسه، پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه تا کنون ۳۳ تعاونی مسکن متخلف در شمال و شرق تهران شناسایی شده است، گفت: مجموع اراضی که باید آزاد شوند حدود ۱۰۰۰ هکتار است.

وی ادامه داد: بسیاری از این تعاونی در بدو امر، زمین ها را به صورت رایگان تصاحب کرده اند ولی اکنون بسیار مدعی هستند.

حناچی با شرح سلسله اقدامات صورت گرفته برای رفع تصرف از این اراضی، اظهار کردک جمع بندی کار کارشناسان در این خصوص، به زودی در جلسه شورای عالی شهرسازی که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز یکی از اعضای آن است، ارائه خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی سخت ترین بخش کار را برقراری توافق با کلیه اعضاء تعاونی ها برای دریافت زمین یا مسکن معوض دانست و تاکید کرد: با اعلام عدم صدور مجوز برای ایجاد انشعابات مختلف به منظور جلوگیری از گسترش تخریب حریم شهر، ایجاد سکونتگاه جدید برای تعداد خانوارهای درگیر این پروژه ها، از دیگر چالش های موجود است.

بنابراین گزارش، حمید گشتاسب میگونی مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه ضمن هشدار برای جلوگیری از تکرار موارد مشابه، خواستار تطبیق حریم شهرک های مسکونی جدید اطراف تهران (مسکن مهر) با مرز مصوب مناطق تحت حفاظت سازمان، شد.

ضرورت ارائه دادخواست دولت علیه مدیرعامل تعاونی های متخلف برای باطل کردن مجوز دریافت زمین دولتی

مهدی ناظم نیا معاون سازمان بازرسی کل کشور نیز با یادآوری بند ج در خصوص دریافت زمین دولتی خواستار تنظیم و ارائه دادخواست دولت علیه مدیرعامل تعاونی های مذکور برای باطل کردن مجوز دریافت زمین دولتی شد و تاکید کرد: سند رسمی تنها با رای دادگاه باطل خواهد شد.

وی با اشاره به مشکلات حاد قانونی در خصوص پروژه زیتون و پروژه های مشابه، همچنین پیچیدگی های متعدد در این خصوص، گفت: گزارش تهیه شده توسط سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه بیانگر تخلفات متعدد قانونی در این پرونده است.

تحت هیچ شرایطی اجازه سکونت در منطقه سرخه حصار صادر نخواهد شد

بر اساس گزارش سایت سازمان محیط زیست، ارسلان منصوری معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری نیز با بیان اینکه تحت هیچ شرایطی اجازه سکونت در منطقه سرخه حصار صادر نخواهد شد، گفت: همه اعضاء تعاونی مذکور باید بدانند که ابطال سندها قطعی است.

کلید واژه ها: زمین خواری، تصرف اراضی، معصومه ابتکار، مهدی ناظم نیا، تعاونی ها، سازمان محیط زیست، پارک ملی سرخه حصار، محیط زیست، زیست بوم

جوابی بنویسید