خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » تصفیه آب آلوده روخانه با استفاده از باکتری و نانو ذرات

تصفیه آب آلوده روخانه با استفاده از باکتری و نانو ذرات

تصفیه آب رودخانه، محیط زیست، زیست بوم، سایت شهروانمحققان هندی پروژه تصفیه آب آلوده یکی از رودخانه های این کشور را با استفاده از نانوذرات و باکتری ها و با همکاری دانشگاه آلبرتا کانادا انجام می دهند.

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همکاری ‘دپیکا باتیا’ با دانشگاه آلبرتا در قالب یک برنامه تحقیقاتی موسوم به IC) India-Canadian) انجام می شود که در آن محققانی از دو کشور می توانند تجارب و خلاقیت های خود را به اشتراک بگذارند.باتیا پیش از این موفق به دریافت حمایت مالی از دولت هند برای کار روی تصفیه آب رودخانه ‘نولاه’ شده بود.
پساب های کارخانه ها که اغلب ترکیبات رنگی است موجب آلوده شدن این رودخانه شده است و در نتیجه یکی از شدید ترین آلودگی های آب های جاری را در هند ایجاد کرده است. هدف باتیا از این پروژه، ارائه راهکاری ساده و ارزان به شکل ستون های مخروطی شکل حاوی نانو ذرات است که به کمک آن می توان آلودگی های موجود در آب را رفع کرد.
از یک سو، آب آلوده وارد این ستون مخروطی شکل می شود و از سوی دیگر آن خارج می شود؛ در این میان برخی آلاینده ها از آب جدا می شوند، این کار با چند بار تکرار در نهایت موجب زدوده شدن تمام آلودگی های آب می شود.
باتیا در این مخروط ها از برخی باکتری های از بین برنده رنگ استفاده کرده است. او و همکارانش موفق به تولید زیست فیلترهائی با استفاده از باکتری شده است که با استفاده از یک فناوری سبز می تواند آلودگی آب را رفع کند.

کلید واژه ها: محیط زیست، زیست بوم، تصفیه آب، رودخانه نولاه، پساب های کارخانه، آلودگی رودخانه ها، آلودگی آب، باکتری از بین برنده رنگ