خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » آزاد سازی بیش از ۱۷۱ هکتار زمین ها میهنی در باختر مازندران

آزاد سازی بیش از ۱۷۱ هکتار زمین ها میهنی در باختر مازندران

مدیرکل منابع طبیعی غرب مازندران گفت: بیش از ۱۷۱ هکتار اراضی ملی در غرب مازندران با حکم قضایی خلع ید شد.

اراضی ملی در غرب مازندران محیط زیست شهروان

به گزارش ایسنا مازندران، سید  وجیه الله موسوی در  نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته منابع طبیعی در سالن کنفرانس اداره کل منابع طبیعی مازندران نوشهر برگزار شد، با اشاره به تاکیدات امام راحل و مقام معظم رهبری در اهمیت جنگل و حفظ و صیانت از منابع طبیعی، اظهار کرد: شعار امسال هفته منابع طبیعی “همیار طبیعت باشیم” است که در این راستا برنامه های مختلفی تدارک دیده شده است و نیازمند همکاری همه مردم و دستگاه‌ها هستیم.

وی از توزیع ۳۰۰ هزار اصله نهال رایگان در هفته منابع طبیعی در حوزه این اداره کل خبر داد و گفت: میزان جنگل تولید در حوزه اداره کل مازندران نوشهر ۱۶۲ هزار و ۸۸۵ هکتار، حفاظتی ۵۶ هزار و ۳۸۳ هکتار و مخروبه ۹۳ هزار و ۹۷۳ هکتار است که برای مدیریت جنگل‌ها ۱۲ شرکت دولتی و خصوصی همکاری دارند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران نوشهر به مهم‌ترین پروژه های این اداره کل اشاره کرد و افزود: اخذ سند اراضی ملی و دولتی، ساماندهی جنگل نشینان و خروج دام از جنگل، احیا و بازسازی جنگل‌ها، تولید نهال، مراقبت از جنگلکاری سنوات قبل و جدید، عملیات آبخیزداری، حفاظت اصولی از انفال، جنگل ها و مراتع با نصب نشانه های بنچ مارک، مقابله با آفات، بیماری‌ها و امراض درختان جنگلی است.

موسوی با اشاره به تولید یک میلیون و ۷۰۰ اصله نهال در سال ۹۴ و ۹۵ با کمک مجریان طرح، تصریح کرد: مجموع نهالکاری تا قبل از انقلاب ۹ هزار و ۹۱۸ هکتار بود و بعد از انقلاب ۴۵ هزار و ۳۶۸ هکتار نهالکاری شد و در مجموعه کل جنگلکاری به ۵۵ هزار و ۲۸۶ هکتار رسیده است.

وی، از آزادسازی اراضی ساحلی در غرب مازندران به عنوان یکی از مهم ترین پروژه ها یاد کرد و گفت: این طرح از سال ۹۳ آغاز و در سال ۹۵ با جدیت هر چه بیشتر دنبال شد که تا بهمن ۹۵ تعداد ۳۱۲ فقره مورد اجرایی ثبت شده است و   ۳۶۱ هزار و ۲۴۰ متر از اراضی ساحلی حوزه اداره کل غرب مازندران آزاد سازی شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران نوشهر خاطرنشان کرد: از مجموع ۱۴۲ کیلومتر طول اراضی ساحلی غرب استان  ۸۵ هکتار مورد تجاوز قرار گرفته است که ۶۷ هکتار در بخش خصوصی و ۱۸ هکتار در بخش دولتی است و ۳۶ هکتار تاکنون آزاد سازی شد.

موسوی با بیان اینکه در سال  ۹۵حدود ۲۴۲ هزار و ۵۵۷ متر مربع از اراضی ساحلی غرب استان آزاد سازی شد، به تفکیک آزاد سازی این اراضی در شهرستان های مختلف پرداخت و بیان کرد: در رامسر ۲۹۵۵ مترمربع، تنکابن ۱۶۵۷۰ مترمربع، چالوس ۷۷۹۷۰ متر، عباس آباد ۱۱۵۳۳ مترمربع، نوشهر ۱۵۲ هزار و   ۲۱۲مترمربع آزاد سازی شد.

وی با بیان اینکه عزم جدی برای مبارزه با قاچاق چوب وجود دارد، بیان کرد: بیش از ۴۳۹ مترمکعب چوب قاچاق در غرب مازندران کشف شد.

این مسئول افزود: بیش از ۱۷۱ هکتار اراضی ملی با تبصره ذیل ماده ۵۵ با ارزش حدود ۴۰۰ میلیارد تومان  با احکام قضایی خلع ید شد.

موسوی از کنترل ۵۰۰ هکتار از جنگل ها و منابع طبیعی در مقابله با آفات و بیماری‌ها خبر داد و گفت: از ۱۱هزار و ۱۹ هکتار از جنگل ها و مراتع در برابر آفات و بیماری‌ها مراقبت شد.