خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » آتش زدن بقایای فراورده‎های کشاورزی تهدیدی جدی برای جنگلهای هم مرز با مزارع

آتش زدن بقایای فراورده‎های کشاورزی تهدیدی جدی برای جنگلهای هم مرز با مزارع

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با اشاره به وجود ۶۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک بین جنگل ها با زمین های زراعی در گلستان، گفت: آتش زدن کاه و کلش مزارع گندم می تواند تهدید جدی برای جنگل های هم مرز با زمین های کشاورزی باشد.

آتش زدن محصولات کشاورزی محیط زیست شهروان

به گزارش ایسنا، مهندس ابوطالب قزل سفلو در کارگروه مقابله با حریق جنگل و مرتع گلستان اظهار کرد: مسائل مربوط به منابع طبیعی به عنوان یکی از مطالبات و دغدغه های جدی مردم است و همواره مقام معظم رهبری به اهمیت این عرصه ها و حفظ و نگهداری از آن تاکید دارند.

وی با بیان اینکه حریق یکی از تهدیدهای جدی برای جنگل های استان گلستان است، تصریح کرد: با آغاز برداشت گندم و جو، گرم شدن هوا، کاهش رطوبت، خشک شدن پوشش علفی حاشیه و کف جنگل، حضور بیشتر مردم در عرصه های جنگلی استان و روشن کردن آتش باعث می شود که شاهد حریق بیشتری در جنگل های استان گلستان باشیم.

قزل سفلو به آتش زدن کاه و کلش مزارع گندم و مرسوم بودن آن توسط کشاورزان اشاره کرد و افزود: از بین سه استان شمالی، گلستان به دلیل خشکی هوا و گرمای بیشتر و وجود بیش از ۷۵ هزار هکتار جنگل دست کاشت اکثرا سوزنی برگ، پتانسیل بالایی در حریق داشته و همیشه از طرف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید بیشتری به مدیریت حریق در گلستان می شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان بیان کرد: از نیمه دوم خرداد ماه برداشت غلات در گلستان شروع می شود و شرق استان در شهرستان های کلاله، مراوه تپه، گالیکش و بخش هایی از مینودشت به دلیل وجود جنگل های دست کاشت سوزنی برگ دغدغه بیشتری در خصوص حریق وجود دارد.

وی با بیان اینکه قسمت اعظم گلستان در خشکسالی شدید و بسیار شدید قرار دارد، تصریح کرد: در سال گذشته با وجود فراوانی وقوع حریق در استان، به دلیل تعاملی که بین دستگاه‌های اجرایی و جوامع محلی و مردم وجود داشت حریق ها به خوبی مدیریت، مهار و اطفاء شد.

قزل سفلو ادامه داد: بیشتر آمار حریق سال گذشته یعنی حدود ۳۰۰ هکتار در مراتع شمال استان گلستان بوده است و چون پوشش علفی این مراتع یک ساله است خسارت زیادی وارد نمی کند. در جنگل های پهن برگ به دلیل سطحی بودن حریق آسیب و از بین رفتن درخت اتفاق نمی افتد ولی در جنگل های سوزنی برگ حریق باعث می شود که این جنگل ها از بین بروند و نیاز به غرس دوباره نهال است.

وی گفت: به کارگیری دیده بان حریق به تعداد ۶۰ نفر، آغاز عملیات مرمت و بازسازی جاده‌های جنگل‌کاری شده و دسترسی به مناطق بحرانی حریق، برنامه ریزی در احداث آتش بر حد فاصل اراضی کشاورزی با جنگل و مرتع به طول ۶۰۰ کیلومتر، تهیه بنر، تراکت و اطلاعیه هشدار با موضوعیت حریق و توزیع آن در مناطق حساس و بحرانی حریق استان، تجهیز طرح‌های جنگلداری به لوازم و تجهیزات اطفاء حریق و دوره‌های آموزشی از مهم ترین فعالیت‌ها و اقدامات پیش رو برای پیشگیری و مقابله با حریق در سال جاری است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان همچنین از تأمین و تجهیز ادارات منابع طبیعی شهرستان‌ها به لوازم و تجهیزات اطفا حریق، شناسایی و انتخاب نیروهای حفاظتی آشنا به مقابله با حریق و برخوردار از توان جسمی بالا برای مقابله با آتش سوزی‌های احتمالی، برگزاری جلسات کارگروه پیشگیری و مقابله با حریق در شهرستانها با هماهنگی فرمانداران به عنوان دیگر اقدامات در خصوص پیشگیری از حریق یاد کرد.