خانه » تازه ها » آتش جنگل های گیلانغرب همچنان شعله ور است

آتش جنگل های گیلانغرب همچنان شعله ور است

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه گفت: آتش سوزی که از ساعت ۱۲ ظهر روز جمعه در جنگل ها و مراتع مشجر گیلانغرب آغاز شده، همچنان شعله ور است.

رضا محمودیان روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در گیلانغرب افزود: مهار آتش در جنگل ها و مراتع مشجر منطقه کن کبود دهستان چله در بخش مرکزی و ارتفاعات گردشگری ناودار گیلانغرب پس از گذشت ۲۱ ساعت از وقوع آن توسط دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران شهرستان، نیروهای مردمی همچنان ادامه دارد.
وی اظهار داشت: برای مهار آتش در جنگل ها و مراتع مشجر گیلانغرب از ۲ فروند بالگرد جمعیت هلال احمر و هوانیروز ارتش نیز استفاده شده است.
محمودیان سخت گذر بودن و پوشش انبوه جنگلی منطقه را از عوامل کندی عملیات اطفای حریق در جنگل ها و مراتع گیلانغرب ذکر کرد و گفت: آتش سوزی که از ۲ مسیر مختلف آغاز شده بود، اکنون با تلاش نیروهای حاضر در منطقه، از یک مسیر مهار شده است.
وی بیان کرد: پیش بینی می شود در دومین مرحله از وقوع آتش سوزی، بیش از ۱۵۰ هکتار از جنگل ها و مراتع مشجر گیلانغرب تاکنون در آتش سوخته باشد.
مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه ابراز امیدواری کرد با حضور موثر دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران شهرستان گیلانغرب و مشارکت نیروهای مردمی، آتش سوزی در جنگل و مراتع مشجر گیلانغرب تا بعد ازظهر امروز مهار شود.
محمودیان اضافه کرد که تاکنون از استان های همجوار برای مهار آتش سوزی کمک گرفته نشده و با حضور موثر نیروها و تلاش بی وقفه آنها، امید است آتش هر چه زودتر مهار شود.
نخستین مرحله از آتش سوزی در جنگل ها و مراتع مشجر منطقه کن کبود دهستان چله و ارتفاعات گردشگری ناودار در بخش مرکزی گیلانغرب از ساعت ۱۴ روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز شد که سرانجام پس از هفت ساعت تلاش بی وقفه، آتش در ساعت ۲۱ همان شب مهار شد.
در جریان آتش سوزی پنجشنبه شب، ۸۰ هکتار از جنگل ها و مراتع منطقه کن کبود دهستان چله و ارتفاعات گردشگری ناودار در بخش مرکزی گیلانغرب در آتش سوخت.
ارزش ریالی خسارت وارده ناشی از وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع مشجر گیلانغرب را چهار میلیارد ریال برآورد شد و علت این حادثه نیز عامل انسانی بوده است.
از ابتدای امسال تاکنون ۱۶ فقره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع گیلانغرب به وقوع پیوست که در اثر آن بیش از ۲۸۰ هکتار از جنگل ها و مراتع این شهرستان طعمه حریق شد و بیش از ۱۱ میلیارد ریال خسارت به بار آورد.
این هفدهمین مورد آتش سوزی از ابتدای امسال تاکنون در جنگل ها و مراتع مشجر گیلانغرب است.
تنها طی ۲ مرحله آتش سوزی، ۱۵۰ هکتار از جنگل ها و مراتع منطقه گلین از توابع شهرستان گیلانغرب در اواخر تیر و اوایل مرداد امسال در آتش سوخت.
شهرستان گیلانغرب ۱۷۵ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی دارد که ۷۵ هزار هکتار آن جنگل و بقیه مرتع و نیزار است.
گیلانغرب با بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه واقع شده است.