خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » هشدار نسبت به افزایش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ

هشدار نسبت به افزایش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ

مسوولان اداره ملی محیط زیست کشور افغانستان می گویند که تغییر اقلیم و آلودگی هوا که بزرگترین تهدید برای بشریت است در حال افزایش می باشد.
به گزارش خبرگزاری آوا، عبدالولی مدقق؛ از اداره ملی محیط زیست، در یک نشست خبری در کابل گفت: تغییر اقلیم و آلودگی هوا هر روز مانند سایر کشور ها در افغانستان نیز در حال افزایش است.

مدقق افزود: افزایش آلودگی هوا سه بخش – “آب، زراعت و جنگلات” در کشور را دچار آسیب می کند و اگر بصورت جدی به آن توجه صورت نگیرد خشکسالی ها در کشور ادامه پیدا می کند.

وی خاطر نشان کرد که مبارزه با پدیده آلودگی هوا از اولویت های کاری حکومت وحدت ملی می باشد.

وی همچنان از جامعه جهانی خواستار کمک شده و گفت: اگر جامعه جهانی در این روند به افغانستان ۱۷ میلیارد دلار کمک کند، ما میتوانیم در روند طبیعی آلودگی هوا که در افغانستان که بسیار کم هم می باشد، کاهش بیاوریم.

او افزود: در صورت کمک جامعه جهانی از این پول در بخش های تکنولوژی، تجربه، علم و در بخش کمک های مالی استفاده خواهد شد و این اداره می تواند تا سال ۲۰۳۰ آلودگی هوا را به ۱۳ درصد کاهش دهد.

معاون اداره ملی محیط زیست خاطر نشان کرد که انتشارات مواد آلوده کننده هوا از سوی افغانستان کم می باشد و بر عکس از ناحیه آلودگی هوا افغانستان بیشتر از همه متضرر می شود.
مدقق در این مورد گفت: بنا بر صنعتی بودن کشور های همسایه اثرات گاز های گلخانه ای آنان بیشترین ضرر را متوجه افغانستان می سازد.

وی با اشاره به آلودگی هوای شهر کابل گفت: آلودگی هوای کابل با آلودگی دیگر کشور ها فرق میکند. آلودگی هوای دیگر کشور ها ناشی از صنعت و گاز های گلخانه ای است در حالیکه آلودگی هوای کابل بدلیل موجودیت ذرات معلق در هوا می باشد.

وی همچنین گفت: نظر بر آمار ارایه شده از سوی وزارت بهداشت؛ سالانه حدود ۳۰۰۰ نفر بر اثر بیماریهای تنفسی جان خود را از دست میدهند، که یکی از علتهای آن افزایش ذرات معلق در هوا می باشد.
کلید واژه ها: افغانستان، آلودگی، محیط زیست، هوا، بیماری تنفسی، مدقق

جوابی بنویسید